Дружествени дялове (ДД) определение
Дружествени дялове. Всяка фирма има капитал формиран от съдружниците при създаването й. Това може да са парични или непарични средства (имоти). Дружествен дял е частта от капитала, с който всеки съдружник участва във фирмата. Той се измерва в левове.
ООД-то има 2-ма или повече собственици на капитала. ЕООД-фирмата има едноличен собственик. Въпреки това ТЗ позволява при формиране на ЕООД, капитала да се раздели на дялове. Това се прави в случай, че в определен момент от бъдещето, едноличният собственик реши да има съдружници, т.е. преобразува ЕООД-то в ООД. Така се улеснява продажбата на дяловете.
Процедура по прехвърляне на друж. дялове от ООД
ДД могат да се прехвърлят и наследяват. Това може да се случи ако напусне съдружник, има преразпределение на дялове или ООД-то се продава. Без значение какъв е случая, за процедурата е необходима нотариална заверка на подписите по договора. Той може да е за продажба или за дарение.
Пазарната стойност на ДД може и да не съответства на номиналната им цена. Но за да се спести от нотариалната такса, много често се взима предвид номиналната цена. Договорът за продажбата на ДД задължително се вписва в Търговския Регистър (ТР). Едва след това новият съдружник придобива юридическа тежест във фирмата.
В ТР се вписват още:
– Молба за приемана на нов съдружник;
– Протокол за приемане на новия съдружник;
– Протокол за общо събрание(ОС) за нов дружествен договор;
– Декларация от Агенция по вписванията;
– и др. (потърсете експертите по Търговско Право (ТП) на адвокатска кантора Христо Василев за повече информация).
Продажба на ДД от ЕООД
Продажба на ДД от ЕООД се осъществява по 2 причини:
- Когато собственикът иска да продаде дяловете си на друго лице, за да го направи свой съдружник. Фирмата се преобразува от ЕООД – в ООД с 2-ма (или повече) съдружници.
- Когато собственикът на фирмата иска да продаде всичките си ДД на нов собственик. Новият собственик придобива 100% от капитала.
Задължителна документация по процедурата:
- Протокол от ОС на ООД с точно определено съдържание:
– съгласие за продажба на ДД на новия ООД-съдружник (или новия ЕООД-собственик);
– съгласие за приемането му във фирмата;
– освобождаване на стария съдружник (само ако е продал всичките си дялове);
– отразяване на направените промени
- Нов дружествен договор на ООД-то или нов учредителен акт на ЕООД-то с вписани новите съдружници (или новия собственик) и подписите на всички съдружници.
- Договор за покупко-продажба, който е нотар.заверен.
Следва вписване в ТР, което отнема отнема от 7 до 14 дни.
Такси по прехвърляне/продажба на ДД (държ. и нотариални)
Адвокатска кантора Христо Василев ще ви спести сериозен процент по таксите от продажбата (или прехвърлянето) на ДД на търг. ви дружество. Обадете ни се и опитните ни адвокати и експерти, специализирани от дълги години в сферата на ТП, ще осъществят за вас всички необходими стъпки, както по самата процедура, така и по по-следващото вписване в ТР.
*Легенда:
ДД – Дружествени дялове
ОС – Общо Събрание
ТЗ – Търговския Закон
ТР – Търговския Регистър
ТП –Търговско Право